دات نت نیوک
30 خرداد 1397
En | 
پيام آخوندی به نوزدهمين اجلاس هيات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان

اخلاق حرفه‌ای مهم‌ترين كنترل كننده اقتدار سازمانی و حرفه‌ای است

پنجشنبه 14 مرداد 1395 | print
اخبار
وزیر راه و شهرسازی با ارسال پیامی به نوزدهمین نشست هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور بر ضرورت پاسداشت و ترویج «اخلاق حرفه‌ای» از سوی مهندسان، متخصصان و دست‌اندركاران صنعت ساختمان تاكید كرد.
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، متن كامل پیام عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به نوزدهمین نشست هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور به این شرح است:
همكاران محترم
اعضای محترم هیات مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها
نوزدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان فرصتی مغتنم است كه «اخلاق حرفه‌ای در مهندسی ساختمان» به عنوان یكی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین موضوعات فعلی مهندسی ساختمان در كشور، در این اجلاس مطرح و مورد بحث و مداقه قرار گیرد.
درسال گذشته، هیات محترم وزیران آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان را برمبنای ترویج و تثبیت اخلاق حرفه‌ای از طریق تبیین اصول و مبانی آن و پیش‌بینی تبعات انتظامی برای عدم رعایت آن اصلاح نمود و برپایه این اصلاحیه اخیراً نظامنامه رفتار اخلاقی حرفه‌ای در مهندسی ساختمان نیز تصویب و ابلاغ شد.
انتظار می‌رود اعضای محترم هیات مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها نه تنها خود در اجرای این نظامنامه پیشگام باشند، بلكه به عنوان نمونه و الگوی رفتار اخلاقی در حرفه، عاملی موثر برای ترویج آن شوند و علاوه بر آن، نهایت سعی و تلاش لازم را در نهادینه كردن آن معمول دارند.
در رویكرد فعلی جهان، اخلاق حرفه‌ای در سپهر عمومی، به مثابه مهمترین كنترل‌كننده اقتدار سازمانی و حرفه‌ای، نقشی بسزا در ایجاد شرایط مطلوب به منظور ارایه خدمات واقعی مهندسی دارد. اخلاق در سپهر عمومی به عنوان یك نهاد اجتماعی می‌تواند در كاهش هزینه مبادله، افزایش سرمایه اجتماعی و ایجاد امید اجتماعی تاثیری درخور و شایسته داشته باشد.
تصمیم و عمل هر فرد حرفه‌ای به‌ویژه مهندسان ساختمان، آثاری ماندگار در زندگی جمعی دارد و مهندسان می‌توانند به نحوی عمل كنند كه شهروندان را از یك ایفاگر نقش صرف، به یك كنشگر آگاه تبدیل كنند. بنابراین سه اصل بنیادین اخلاق عمومی یعنی سودمندی، اعتمادپذیری و عدالت، اساس استواری اینگونه تصمیمات و اعمال را دربرمی‌گیرد و تلاش همه ما باید معطوف به ایجاد یك انگاره حرفه‌ای برهمین مضمون نزد خود،سایر همكاران و به‌طور عام در كل حرفه باشد.
در این راستا دو بحث «شفافیت» و «عدم تعارض منافع» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، علاوه براینكه هر دو موضوع از طریق قوانین موضوعه دارای ضمانت اجرایی و پشتیبانی قوی است، بلكه پیش از آن به عنوان دو اصل مهم اخلاق حرفه‌ای در سپهر عمومی مطرح است. در شرایط كنونی مهندسی ساختمان، در كشور ما، لازم است تمامی حرفه‌مندان بیش از پیش به این دو اصل توجه داشته و آن‌ها را در كنار سایر اصول اخلاق حرفه‌ای نصب‌العین و ملاك عمل قراردهند. از سوی دیگراعضای هیات مدیره‌های سازمان‌ها نیز علاوه بر امور حرفه‌ای خود، این نكات را در اداره امور سازمان‌های استان‌ها و ارتباط با مردم و مهندسان به‌دقت لحاظ و رعایت نمایند.
توفیق شركت كنندگان در نوزدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم و آرزومندم این اجلاس با تعمق و تدبر در مسایل حرفه‌ای مهندسی ساختمان دستاوردهای مفید و مثبتی برای میهن اسلامی، مردم عزیز، مهندسی ساختمان كشور، اعضای سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها و تمامی مهندسان و دست اندركاران صنعت ساختمان كشور در پی داشته باشد.
عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی
بیست و ششم تیرماه یكهزار و سیصد و نودو پنج خورشیدی
لیست تگ ها
مسکن جاده ای
طراحی سایت