| 22 مرداد 1399

En

نوسازی واحدهای مسکونی باید توسط مردم و توسعه‌گران انجام شود
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران:

نوسازی واحدهای مسکونی باید توسط مردم و توسعه‌گران انجام شود

تاریخ انتشار: 1398/05/22|   بازدید: 328 |  print

سیدمحمد پژمان با بیان اینکه وظیفه دولت از جنس حاکمیتی یعنی ارائه مشوق، رفع موانع و فراهم کردن بستر لازم است، گفت: نوسازی واحدهای مسکونی باید توسط مردم و توسعه‌گران انجام شود.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سیدمحمد پژمان، معاون وزیر راه و شهرسازی در دومین نشست خود با مدیران کل راه و شهرسازی که روز سه‌شنبه ۲۲ مردادماه با هدف تبیین سیاست‌های بازآفرینی شهری و شتاب‌بخشی به تحقق آن برگزار شد، گفت: نوسازی واحدهای مسکونی باید توسط مردم و توسعه‌گران انجام شود. در این میان دولت باید نقش سیاست‌گذار، برنامه‌ریز و تسهیل‌گر ایفا کند.

وی وظیفه دولت را از جنس حاکمیتی یعنی ارائه مشوق، رفع موانع و فراهم کردن بستر لازم برای نوسازی دانست و افزود: از خام‌فروشی زمین‌های تامین‌شده برای نوسازی واحدهای مسکونی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد پرهیز شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: باید به سرعت با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و مردم، بستر لازم برای نوسازی مسکن با استفاده از ظرفیت این زمین ها فراهم شود. با این روش نوسازی(در جا سازی) واحدهای مسکونی با رویکرد انبوه‌سازی شتاب می‌گیرد.

در شش استان کشور باید حداقل ۱۸ هزار واحد مسکونی ساخته شود

مجید روستا، عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران نیز در بخشی از این نشست گفت: ۱۲ محور در حوزه نوسازی مسکن تعیین شده است که باید راهبرد نوسازی در استان‌ها باشد.

وی افزود: در شش استان خوزستان، بوشهر، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و هرمزگان باید حداقل ۱۸ هزار واحد مسکونی ساخته شود.

به‌ازای نوسازی هر پلاک فرسوده می‌توان به طور متوسط ۲.۲ واحد مسکونی ساخت

محمد آیینی، دیگر عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران نیز در این نشست با بیان اینکه به‌ازای نوسازی هر پلاک فرسوده می‌توان به‌طور متوسط ۲.۲ واحد مسکونی ساخت، خاطرنشان کرد: بنابراین فقط در بخش بافت فرسوده میانی می‌توان دو میلیون واحد مسکونی اضافه‌تر احداث کرد که با این اقدام از توسعه بی‌رویه شهرها جلوگیری می‌شود.