| 03 مهر 1399
تدوین برنامه‌های ریلی سال آینده باهدف افزایش سهم بار و مسافر
سرپرست راه‌آهن خبر داد:

تدوین برنامه‌های ریلی سال آینده باهدف افزایش سهم بار و مسافر

تاریخ انتشار: 1397/12/26|   بازدید: 719 |  print

 شرکت راه‌آهن برنامه‌های بسیار جدی برای توسعه و افزایش سهم ریلی بار و مسافر در کشور تدوین کرده است .

 

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و  شهرسازی به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سعید رسولی سرپرست راه‌آهن در نشستی خبری با موضوع خدمات مسافری نوروز ۹۸ که در ایستگاه راه‌آهن مشهد برگزار شد، با اعلام اینکه شرکت راه‌آهن برنامه‌های بسیار جدی برای توسعه و افزایش سهم ریلی بار و مسافر در کشور تدوین کرده است گفت: برنامه‌های تدوین‌شده، به‌تناسب منابعی که محقق می‌شود به اجرا گذاشته خواهد شد .

وی با اشاره به ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، افزود: توسعه پایدار حمل‌ونقل ریلی با اتکای صرف به بودجه دولتی میسر نیست.

رسولی با تأکید بر اینکه باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که سرمایه‌گذاران و کارآفرینان توجه بیشتری به حوزه حمل‌ونقل ریلی و سرمایه‌گذاری در این بخش داشته باشند ادامه داد: باید ورود به این بخش در مقایسه با سایر بخش‌ها جذاب‌تر شود.

وی بابیان اینکه آینده خوبی را از مشارکت سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی متصور هستیم، گفت : از سال ۱۳۹۳ تاکنون، توجه جدی‌تری از سوی مجلس و دولت به توسعه حمل‌ونقل ریلی صورت گرفته و قوانین محکم و منابع ارزشمندی در این حوزه به تصویب رسیده است .

وی افزود: بخشی از این منابع صرف حمایت از سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و بخش دیگر به دنبال تأمین منابع برای اجرای پروژه‌های ریلی است.

وی با تأکید بر اینکه در ستاد راه‌آهن با استفاده از ظرفیت‌های به وجود آمده، بسته‌های حمایتی و مشوق برای بخش‌های مختلف حوزه ریلی تعریف کرده‌ایم گفت : خوشبختانه طی یکتا دو سال گذشته، چهارمین استان نیز به شبکه ریلی کشور متصل شد و با افتتاح راه‌آهن قزوین – رشت بلیت، قطار مسافری تهران- رشت نیز فروخته شد.

 ۲۲ روز خدمت‌رسانی نوروزی

سرپرست راه‌آهن مدت پیک سفرهای نوروزی را ۲۲ روز اعلام و اظهار کرد : طی این مدت، برای ارائه خدمات مناسب و شرایط مطلوب‌تر سفرهای نوروزی، همچنین ایمنی و کیفیت سفرها تلاش می‌شود.

رسولی درباره ویژگی‌های بارز خدماتی که امسال ارائه می‌شود، بیان کرد: ظرفیت صندلی در شبکه ناوگان ریلی ۱۵ درصد افزایش‌یافته و قیمت بلیت قطار امسال نسبت به نوروز سال قبل تغییری ندارد.

سرپرست راه‌آهن تشریح کرد: علی‌رغم افزایش شدید هزینه‌ها و مشکلات اقتصادی، شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی تصمیم گرفتند نرخ بلیت‌ها را ثابت نگه‌دارند.

وی بابیان اینکه حدود ۵ هزار و ۱۷۰ قطار طی ۲۲ روز در سطح کشور خدمت‌رسانی خواهند کرد که این تعداد ۲ میلیون و ۱۰ هزار صندلی ایجاد کرده، گفت: علاوه بر این، منسوجات قطارها تعویض شده، همچنین با افزایش دو رام قطار ۵ ستاره، تعداد قطارهای ۵ ستاره به ۱۰ رام افزایش‌یافته است.

رسولی با یادآوری اجرای طرح رتبه‌بندی قطارهای مسافری برای اولین بار در سال جاری ، تصریح کرد : رتبه هر قطار با درج ستاره روی بلیت مشخص‌شده است و شهروندان هنگام تهیه بلیت، می‌توانند از رتبه قطار آگاه شوند.

وی طرح رتبه‌بندی قطارهای مسافری را اقدامی مناسب در راستای احیای حقوق شهروندی دانست.

سرپرست راه‌آهن با یادآوری اینکه سعی بر این بوده که در اکثر ایستگاه‌های پرتردد با استفاده از رمپ، تردد افراد سالخورده را سهولت بخشیم، افزود : موضوع تجهیز امکانات مسافری دارای اهمیت است به‌عنوان‌مثال در ایستگاه‌های محور تهران- مشهد به جهت حجم بالای سفر زائرین امام رضا (ع)، نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی بازسازی و نوسازی شده و پله‌برقی و آسانسور نیز نصب‌شده است.

رسولی از بازسازی تعدادی واگن‌ مسافری در سال جاری خبر داد و گفت : به دنبال این اقدام ۲۷ واگن بازسازی‌شده به شبکه حمل‌ونقل ریلی اضافه می‌شوند.

وی در خصوص قطارهای مربوط به معلولین، تصریح کرد: در ایستگاه‌های پرتردد با توجه به منابع و اولویت‌های موجود از بالابرها و پله‌برقی استفاده می‌کنیم تا مسیر تردد افراد معلول و سالخورده فراهم شود.

خدمت گذاری باکیفیت‌تر سامانه ۵۱۴۹

رسولی با اشاره به اینکه امسال سامانه ۵۱۴۹ باکیفیت بیشتری به‌طور شبانه‌روزی ارائه خدمت می‌کند، گفت: شهروندان علاوه بر کسب اطلاعات سفر، می‌توانند موضوعات خود را ثبت کنند که بازخورد آن برایشان پیامک می‌شود.

وی یادآور شد: اگر مسافری داخل قطار در حال سیر مشکلی داشته باشد، می‌تواند با تماس با این سامانه موضوع را به رئیس قطار اطلاع دهد تا بلافاصله مشکل برطرف شود.

 رد پای اصحاب رسانه در موفقیت‌های ریلی

سرپرست راه‌آهن ضمن تشکر از حُسن همکاری رسانه‌ها در انعکاس خبرهای ریلی و توجه آنان به این بخش اظهار داشت: رد پای اصحاب رسانه در همه موفقیت‌های کشور مشهود و قابل‌مشاهده است و فعالان این بخش، نقش بسیار مؤثری در توسعه کشور، بهبود شرایط و اصلاح مسائل و تصمیمات مدیریتی دارند .

رسولی تعامل با رسانه‌ها را تبلور تماس نزدیک با مردم دانست و گفت: با دقت و توجه بیش‌ازپیش به مسائل راه‌آهن بپردازید و امور مربوط به حوزه حمل‌ونقل ریلی را دنبال کنید.

وی با اشاره به این‌که همه خدمات درراه آهن باید در راستای خدمت‌رسانی به مردم و رعایت حقوق شهروندی باشد افزود: تعامل با رسانه‌ها می‌تواند موفقیت برنامه‌های پیش روی راه‌آهن را تضمین کند و مطالبی که از سوی رسانه‌ها درباره راه‌آهن منعکس می‌شود، انعکاس نقطه نظرات مردم و جامعه است که راه را برای بهبود بیشتر درراه آهن باز می‌کند.

 سامانه فروش بلیت قطار کانکتی

سرپرست راه‌آهن بابیان اینکه بعضی از مسیرها همچون ارومیه- مشهد، در سامانه فروش بلیت قطار کانکتی تعریف‌شده است، تصریح کرد: بر این اساس مسافری که از ارومیه قصد سفر به مشهد را دارد به علت تعریف نشدن مسیر ریلی ارومیه به مشهد در ارومیه می‌تواند بلیت ارومیه به تهران و تهران به مشهد را خریداری و به‌صورت ترانزیت در راه‌آهن تهران سوار قطار مشهد شده و سفری پیوسته را با یک توقف در ایستگاه تهران انجام دهد.

رسولی درباره موضوع عدم افزایش قیمت بلیت بیان کرد: سطح خدمات سفر در چند سال گذشته ثابت نگه‌داشته شده، که این خود یک دستاورد به شمار می‌رود.

 توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار

رسولی در خصوص قطارهای گردشگری بیان کرد: راه‌آهن باهدف توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق حاشیه‌ ریلی و روستاها، مبادرت به برقراری قطار گردشگری با همکاری بخش خصوصی کرده است و خوشبختانه تعداد قطارهای گردشگری نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: امسال برای اولین بار قطار گردشگری لرستان از اراک باهمت بخش خصوصی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برقرارشده که مردم می‌توانند در ایام نوروز از زیبایی‌های این منطقه لذت ببرند.

اتصال سبزوار و اسفراین به شبکه ریلی

سرپرست راه‌آهن در خصوص اتصال محور زاهدان به مشهد، تصریح کرد: اتصال زاهدان به مشهد در حال انجام است، همچنین از اتصال محور گرگان به مشهد که مطالبه مردم گرگان و خراسان شمالی است حمایت می‌کنیم و در شرکت ساخت و توسعه زیربنای حمل‌ونقل کشور نیز به آن رسیدگی می‌شود.

وی ادامه داد: اتصال اسفراین و سبزوار نیز در دستور کار راه‌آهن است و سبزوار با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد و اسفراین با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی، سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

 جابه‌جایی ۲۶.۸ میلیون مسافر

رسولی در ادامه از جابجایی حدود ۲۶.۸ میلیون مسافر در سال ۹۷ خبر داد و گفت: این تعداد نسبت به سال گذشته ۱۳.۸ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه در محور تهران- مشهد به دلیل تعداد زیاد مسافر قطارهایی که امکان افزایش سرعت نداشتند از ریل خارج شدند خاطرنشان کرد : مدت‌زمان سفر دو ساعت کاهش‌یافته است و در تلاش هستیم که در مسیرهای مختلف نیز با بهبود ناوگان، شرایط را بهبود دهیم.

وی همچنین با یادآوری اینکه از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون حدود ۴۸.۷ میلیون تن حمل بار داشته‌ایم گفت : این میزان نسبت به سال قبل ۹ درصد افزایش داشته است.

سرپرست راه‌آهن رویکرد مهم در حوزه حمل بار را در سال ۱۳۹۸ ،اتصال مراکز عمده بار به شبکه ریلی خواند و گفت: در سال آینده حدود ۳۵ مرکز بار را جزو اولویت خود قرار داده و حدود ۲۱۵ کیلومتر نیز خط فرعی پیش‌بینی کرده‌ایم.

 عملیاتی شدن مسیر ریلی شلمچه- بصره

سرپرست راه‌آهن از عملیاتی شدن مسیر ریلی شلمچه- بصره در سال ۹۸ خبر داد و گفت : این مسیر حدود ۳۳ کیلومتر است به همراه یک پل که در سفر اخیر رئیس‌جمهوری امضاشده است.

وی افزود: همچنین در مسیر رشت بااتصال رشت به آستارا مسیر ترانزیتی جدید ایجاد خواهد شد.

 ۸۰۰ کیلومتر خط ریلی جدید در سال ۹۷

سرپرست راه‌آهن در خصوص میزان توسعه خطوط ریلی نسبت به سال گذشته، افزود: در سال ۱۳۹۷ حدود ۸۰۰ کیلومتر خط جدید ایجادشده است که یک رکورد بوده و امروز مجبور هستیم در نقاطی که ترافیک بالا است مسیرها را دوخطه کنیم و در حال حاضر ۱۰۰۰ کیلومتر دوخطه شده است.