| 23 تیر 1399

 اولین کارگروه مسافری حمل و نقل درون و برون شهری به عنوان یک گردهمایی از متخصصان حوزه‌های حمل و نقل درون و برون شهری، در تاریخ 14 آذر ماه 1395، با حضور مدیران، کارشناسان و متخصصان دانشگاهی مجرب در حوزه حمل و نقل در سالن جلسات طبقه 14 ساختمان وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید.

اهم اعضای شرکت کننده در این کارگروه را نمایندگان ستادی وزارت راه و شهرسازی، مدیران و کارشناسان اداره کل‌های راه و شهرسازی استان‌ها، نمایندگان شرکت‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی (راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و ...)، نمایندگان شورای عالی هماهنگی ترافیک کشور، سازمان‌های تابعه وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و ...)، استانداری‌های کشور (معاونین عمرانی، مدیران کل دفتر فنی، دبیران شورای عالی ترافیک استان و مشاورین استاندار)، شهرداری‌های تهران و سایر شهرها و سازمان‌های تابعه کلانشهرها (معاونت‌های ستادی حمل و نقل و شهرسازی، مدیران عامل سازمان‌های قطارشهری، مدیران عامل اتوبوس‌رانی، مدیران عامل تاکسی‌رانی و ...) و نمایندگان شورای شهرهای کلانشهرها (دبیران کمیسیون‌های حمل و نقل و شهرسازی)، شورای استان‌ها، متخصصین دانشگاهی و ... تشکیل می‌دهند.

در این جلسات موضوعات مسافری مرتبط به حمل و نقل درون و برون‌شهری به طرح و پرسش و پاسخ گذاشته می‌شود و در انتها برای چالش‌های این حوزه، با همفکری اعضا، تصمیم‌سازی گشته تا به مبادی تصمیم‌گیر، ارائه گردد.

این جلسات، منظم، به صورت ماهیانه برگزار می‌شود و اعضای آن، در هر جلسه پررنگ از جلسه گذشته شرکت می‌نمایند. لازم به ذکر است که تا به حال، سه جلسه از این کارگروه برگزار گردیده است.

با توجه به این که تصمیم‌سازی در جلسات نیاز به مطالعات کارشناسی در جلسات کوچکتری دارد، لذا خروجی‌های این کارگروه از دل 9 کمیته تخصصی که به شرح ذیل می‌باشند ارائه می‌گردد:

 

 

عنوان کمیته رئیس کمیته
حمل و نقل درون‌شهری
..........................................................  سید محمدمهدی میرزایی قمی
یکپارچه‌سازی سخت‌افزاری
..........................................................  وحید علیقارداشی
قطارهای حومه ای
..........................................................  مهدی قمری نژاد
مشتری مداری مسافری
..........................................................  علیرضا قنادان
سندهای بالادستی
..........................................................  ساناز حق‌شناس
محیط زیست
..........................................................  حسین شهیدزاده
 پکیج ساخت، نگهداری و بهره‌برداری
..........................................................  طاهره فلاح
 گردشگری .......................................................... مرضیه باریکانی
یکپارچه‌سازی نرم‌افزاری .......................................................... -

 

كارگروه لجستيك كشور با مشاركت و حضور كليه سازمان¬ها و افراد مرتبط، و با بهبود و ارتقاي عملكرد لجستيك کشور به عنوان يكي از محورها و برنامه های مهم وزارت راه و شهرسازی در دستور کار و اولویت قرار گرفته است و در راستای تشکیل معاونت حمل و نقل در این وزارتخانه؛ هدایت، هماهنگی، سیاستگذاری و پیگیری امور مربوط به لجستیک براساس رویکرد جدید در وزارت راه و شهرسازی به این معاونت محول شده است.
از آنجا که بهبود عملکرد لجستیک کشور موضوعی فرابخشی است؛ با همکاری و هماهنگی همه سازمان¬ها و بخش های ذیربط و تعامل مناسب کلیه بازیگران عرصه لجستیک اعم از بخش خصوصی، تعاونی و دولتی، در کنار استفاده از ظرفیت فکری صاحبنظران و اندیشمندان این حوزه توفیق عملی در این زمینه میسر خواهد شد.
از این رو، بر آن شدیم تا با تشکیل کارگروه لجستیک کشور که به طور مستمر (ماهانه) و در عالی‏ترین سطح برگزار خواهد گردید از همه ظرفیت های موجود کشور، در جهت ایجاد تحولی مثبت در عرصه لجستیک بهره‏مند شویم.
در اين جلسه افرادي از حوزه وزارت راه و شهرسازي و شركت¬ها و سازمان¬هاي تابعه مرتبط، گمرك، وزارت صنايع، انجمن¬هاي علمي و صنفي فعال در حوزه حمل و نقل لجستيك، مديران برخي بنادركشور، بخش خصوصي، اساتيد و صاحب نظران حضور خواهند داشت. در نظر است مهم ترين هماهنگي هايي كه در زمينه لجستيك مي بايد صورت پذيرد در اين جلسه انجام شود. ضمناً از تجارب كشورهاي پيشرفته در زمينه لجستيك صحبت خواهيم كرد و دانش و تجربيات خود را در اين ارتباط به اشتراك خواهيم گذاشت.
اولين جلسه كارگروه لجستيك در تاريخ 28/10/1395، با حضور بيش از 100 نفر از مديران، كارشناسان و اساتيد دانشگاهي مجرب در حوزه لجستيك در سالن الغدير واقع در ساختمان شهيد دادمان وزارت راه و شهرسازي برگزار گرديد.
دومين جلسه در تاريخ 9/12/1395 با حضور وزير محترم راه و شهرسازي و حضور بيش از 100 نفر از مديران، كارشناسان و اساتيد دانشگاهي برگزار گرديد كه گزارش آن به پيوست ارائه شده‌است.
 

عنوان کمیته
رئیس کمیته
ساماندهی مراکز لجستیکی
.......................................................... -
پایش وضعیت لجستیک
.......................................................... -
یکپارچه‌سازی سامانه‌های اطلاعاتی
.......................................................... -
توسعه ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی
.......................................................... -
جایگاه حمل‌ونقل ریلی در ارتقاء لجستیک
.......................................................... -
شرکت‌های لجستیکی نسل جدید
.......................................................... -
توسعه حمل‌ونقل چندوجهی
.......................................................... -
قوانين و مقررات .......................................................... -